infolinia
czynna
801 000 277

Jak przygotować się do badania?

Krew

Krew

Według wskazań lekarskich niektóre badania mogą być wykonywane po posiłku i po przyjętych lekach.

 • Na pobranie krwi do badań analitycznych należy zgłosić się w godzinach porannych (7-10) na czczo.
 • W dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać alkoholu.
 • Na pobranie krwi nie należy się zgłaszać w czasie miesiączki.
Mocz — badanie ogólne; posiew moczu

Mocz — badanie ogólne; posiew moczu

W przypadku badania posiew moczu postępujemy identycznie jak przy badaniu ogólnym, używając specjalnego, przeznaczonego do tego badania pojemnika*. Musi on być jałowy, otwarty bezpośrednio przed użyciem, nie należy dotykać wewnętrznej części pokrywki ani wewnętrznych powierzchni pojemnika. Pojemnik należy podpisać (imię, nazwisko, data urodzenia).

 • Na badanie ogólne należy pobrać pierwszy poranny mocz.
 • Przed pobraniem należy dokładnie umyć wodą i mydłem ręce i okolice narządów moczowo-płciowych.
 • Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, kolejną porcję moczu z tzw. środkowego strumienia oddać do specjalnego pojemnika**, końcową porcję moczu oddać do toalety.
 • Pojemnik należy podpisać (imię, nazwisko, data urodzenia).

Pojemnik do badania ogólnego moczu można zakupić w aptece; na życzenie wysyłamy pojemnik pod wskazany w zamówieniu adres.

** Pojemnik jałowy do badania posiewu moczu można zakupić w aptece; na życzenie wysyłamy pojemnik pod wskazany w zamówieniu adres. Próbkę moczu należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Jeśli nie jest to możliwe, zamknięty pojemnik przechowywać w lodówce do czasu dostarczenia do laboratorium.

Mocz — zbiórka dobowa

Mocz — zbiórka dobowa

W dniu rozpoczęcia zbiórki pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, drugą i każdą następną porcję należy zbierać do pojemnika przeznaczonego do zbiórki. Pojemnik musi być duży, aby pomieścił całą objętość zebranego moczu. Dobową zbiórkę należy zakończyć po oddaniu pierwszej porannej porcji moczu dnia następnego. Pojemnik z zebranym moczem należy dokładnie wymieszać, zmierzyć objętość, a następnie odlać próbkę (około 50-100 ml) do jednorazowego pojemnika* i dostarczyć do laboratorium. Jeśli z jakiejś przyczyny choćby jedna porcja moczu oddana w czasie dokonywanej zbiórki nie została przeniesiona do pojemnika przeznaczonego do zbierania moczu, zbiórkę należy przeprowadzić ponownie w innym dniu.

 • Zbiórkę dobową moczu przeprowadza się w okresie 24 godzin. 
 • Zbierany mocz należy przechowywać w lodówce w temperaturze około 4 °C.
 • Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, kolejną porcję moczu z tzw. środkowego strumienia oddać do specjalnego pojemnika*, końcową porcję moczu oddać do toalety.
 • Pojemnik z próbką musi być podpisany (imię, nazwisko, data urodzenia, dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia zbiórki oraz całkowita objętość zebranego moczu).

*Pojemnik do badania można zakupić w aptece; na życzenie wysyłamy pojemnik pod wskazany w zamówieniu adres.

Kał — badanie mikrobiologiczne; kał — badanie ogólne

Kał — badanie mikrobiologiczne; kał — badanie ogólne

Materiał do badania należy pobrać za pomocą łopatki pojemnika transportowego z kilku różnych miejsc tej samej porcji kału. Próbka do badania powinna mieć wielkość orzecha laskowego i być umieszczona w specjalnym pojemniku (jałowym — badanie mikrobiologiczne; niejałowym — badanie ogólne), i należy ją dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie od chwili pobrania (około 1 godziny).

 • Pojemnik należy podpisać (imię, nazwisko, data urodzenia).

*Pojemniki do badania kału można zakupić w aptece; na życzenie wysyłamy pojemnik pod wskazany w zamówieniu adres.

Nasienie

Nasienie

Przed badaniem wymagana jest abstynencja seksualna około 2-7 dni (krótszy lub dłuższy czas może wpłynąć na wynik badania). Nasienie należy oddać drogą masturbacji bezpośrednio do pojemnika* (pojemnik taki jak do badania moczu) w specjalnym pomieszczeniu w laboratorium lub dostarczyć jak najszybciej (w ciągu około 1 godziny) do laboratorium, przechowując w czasie transportu w temperaturze 37-38 °C.

 • Nie należy oddawać nasienia do badania po chorobie z gorączką, po leczeniu antybiotykami, po spożyciu alkoholu.
 • Przed badaniem wymagana jest abstynencja seksualna około 2-7 dni.

*Pojemniki do badania można zakupić w aptece; na życzenie wysyłamy pojemnik pod wskazany w zamówieniu adres.

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję