Powiedz nam jakie badanie chcesz wykonać…
Kobiece hormony – "strażnicy" homeostazy


Kobiece hormony – "strażnicy" homeostazy
Hormony regulują działanie naszych organizmów. Odpowiadają za procesy fizjologiczne i determinują prawidłowe działanie tkanek. Wpływają na rozwój i pracę żeńskich oraz męskich cech płciowych. Sprawdź, za co odpowiadają najważniejsze hormony kobiece i kiedy warto zbadać ich poziom.
Czym są hormony i dlaczego są takie ważne?
Hormony to różnorodne substancje wytwarzane w naszym organizmie, które regulują działanie narządów i procesów fizjologicznych. Hormony produkowane są przez różne gruczoły, razem tworząc układ hormonalny. Niektóre hormony wspierają się nawzajem, a inne działają przeciwstawnie. Głównym celem układu hormonalnego jest zachowanie homeostazy, czyli równowagi i porządku w naszym organizmie.
Kiedy warto się zbadać?
Prawidłowo funkcjonujący układ hormonalny jest absolutną podstawą zdrowia kobiety. Nieregularne i bolesne miesiączki, obniżenie libido, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci czy przybranie na wadze mogą być objawami występujących w organizmie wahań hormonalnych.
Wykonanie kompleksowych badań hormonalnych zaleca się także kobietom, które mają trudności, by zajść w ciążę.
Poznaj swoje hormony
1. PROGESTERON
Produkowany jest przez jajniki, odpowiada za przebieg owulacji, zagnieżdżenie się zarodka w macicy i podtrzymanie ciąży. Badanie warto wykonać w przypadku występowania nieregularnych, nieprawidłowych miesiączek.
2. ESTRADIOL
Reguluje pracę jajników. Może odpowiadać także na zaburzenia nastroju czy kondycję kości i skóry. Badanie wykonuje się przy zaburzonym cyklu miesiączkowym i w celu wykrycia nowotworów.
3. DHEA-S
Pomaga w ocenie pracy nadnerczy i diagnozie zespołu policystycznych jajników. Jego nadmierna ilość w organizmie kobiety może prowadzić do pojawienia się zaburzeń miesiączkowania i płodności czy nadmiernego owłosienia.
4. LH
Pobudza jajniki do produkcji estrogenu i progesteronu, odpowiada za pojawienie się owulacji. LH warto zbadać, gdy miesiączka jest nieregularna lub występują problemy z zajściem w ciążę.
5. FSH
Pobudza syntezę estrogenów, determinuje dojrzewanie pęcherzyków jajowych i owulację. Badanie warto wykonać przy zaburzeniach miesiączkowania, funkcji jajników, tyciu czy pogorszeniu nastroju.
6. PROLAKTYNA
Odpowiada na laktację. Jej poziom zwiększa się naturalnie w czasie ciąży i laktacji. W pozostałych sytuacjach podwyższony poziom prolaktyny może wpływać na zahamowanie miesiączki, obniżenie libido czy utrudniać zajście w ciążę.
7. TESTOSTERON
Zbyt wysoki poziom testosteronu może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, nadmierne owłosienie, problemy skórne lub tycie. Podwyższony testosteron może być też objawem zespołu policystycznych jajników.
8. SHBG
Odpowiada za transport testosteronu i estradiolu we krwi. Badanie stężenia SHBG pomaga dokonać lepszej interpretacji poziomu testosteronu, co przydatne jest zwłaszcza przy zaburzeniach miesiączkowania.
9. TSH
Reguluje pracę tarczycy. Odpowiada za prawidłowy metabolizm, pracę układu nerwowego, stan kości czy działanie serca. Badanie poziomu TSH warto wykonać przy podejrzeniu zaburzeń pracy tarczycy.
swisslab

650
placówek w całej Polsce
500
badań w ofercie
30000
przebadanych pacjentów
