Powiedz nam jakie badanie chcesz wykonać…
Hashimoto a sport - jak i ile ćwiczyć, by było efektywnie


Jak uchronić się przed niepożądanymi skutkami Hashimoto?
Uprawianie sportu z zaburzeniami pracy tarczycy
Jak wiadomo zaburzenia pracy tarczycy – w tym również Hashimoto – powoduje upośledzenie pracy tarczycy, a co za tym idzie także znaczne zachwianie gospodarki hormonalnej. Hormony i aktywność fizyczna są ze sobą nierozerwalnie związane, ostatnio jednak pisaliśmy o tym, że umiarkowana aktywność fizyczna pomaga w leczeniu Hashimoto. Zatem jak to jest z tym sportem przy zaburzeniach tarczycy?
Korzyści płynące z aktywności fizycznej z Hashimoto
Uprawianie sportu z założenia niesie więcej korzyści, niż szkód. A jak to jest w przypadku Hashimoto? Otóż w tym wypadku również nie ma wyraźnych przeciwwskazań do uprawiania sportu, pod warunkiem, że wykonujemy go odpowiednio, ale o tym później.
Najważniejszą korzyścią płynącą z aktywności fizycznej jest niwelacja wzrostu masy ciała, który jest znamienny dla osób dotkniętych tą chorobą. Ponad to Hashimoto może powodować wzrost poziomu cholesterolu u osoby chorej, a jedną z najlepszych metod na zmniejszenie go jest oczywiście ruch. Istotna jest także regulacja ciśnienia tętniczego, które w przypadku Hashimoto również może być obniżone.
Oprócz zbicia wagi i cholesterolu oraz regulacji ciśnienia, ruch wpływa też na główny objaw choroby, czyli zaburzenia gospodarki hormonalnej. Badania wykazują, że osoby z Hashimoto uprawiające regularnie sport cechują się większą podażą hormonów, a zmniejszoną produkcją TSH, co jest efektem pobudzenia tarczycy do pracy.
Odpowiednio dawkowana aktywność fizyczna redukuje również ryzyko pojawienia się stanów depresyjnych, które zdarzają się osobom chorującym na Hashimoto.
>>>ZBADAJ SWOJĄ TARCZYCĘ – PAKIET BADAŃ TARZCYCY HASHIMOTO<<<
Co jest zalecane, a czego NIE robić chorując na Hashimoto?
Przede wszystkim należy zrezygnować z bardzo intensywnych treningów siłowych, które mogą spowodować zaostrzenie się choroby. Dużo efektywniejsze będą treningi kondycyjne lub aerobowe o umiarkowanym natężeniu.
Warto się skupić zatem na takich aktywnościach jak na przykład:
- Jazda na rowerze
- Spacery lub jogging
- Joga
- Pływanie
Najistotniejsze jest to, by wybrać ćwiczenia, które sprawiają Wam przyjemność i będą przychodzić Wam z łatwością.
Kwestia intensywności i częstotliwości jest równie istotna co dobór ćwiczeń. Pamiętajcie zatem, że wciąż mówimy o umiarkowanym treningu. Warto zatem nie forsować się i wykonywać ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu w sesjach po ok. 30-40 minut. Jeśli nie będzie to stanowić już dla Was większego wyzwania, to możemy stopniowo zwiększać długość i częstotliwość dochodząc nawet do sesji trwających nawet 140-160 minut. Byle z głową!
UWAGA: Unikajcie jednak ćwiczeń w porach wieczornych lub niedługo przed snem. Wzmożona aktywność fizyczna powoduje zwiększoną podaż kortyzolu, co w przypadku zachwianej gospodarki hormonalnej może powodować problemy z bezsennością i regeneracją po treningu.
>>>ZBADAJ SWOJĄ TARCZYCĘ – PEŁNY PAKIET BADAŃ TARCZYCY<<<
3 metody skutecznej walki z Hashimoto
Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, najważniejsza w leczeniu Hashimoto jest lekoterapia.
By jednak była jak najskuteczniejsza należy podeprzeć ją odpowiednią dietą, ćwiczeniami oraz badaniami.
Zwłaszcza te ostatnie są wyjątkowo ważne, profilaktyka i kontrola pozwala na odpowiednie dostosowanie leków, diety i poziomu aktywności fizycznej, aby były jak najefektywniejsze.
Jedną z lepszych metod właściwej profilaktyki jest skorzystanie z profesjonalnych pakietów badań, przygotowanych przez specjalistów w dziedzinie endokrynologii. Świetnym przedstawicielem takiego rozwiązania jest na przykład Pełny Pakiet Badań Tarczycy. Dzięki niemu oszczędzisz czas i pieniądze, a Twój lekarz już na najbliższej wizycie otrzyma komplet niezbędnych danych do właściwego prowadzenia procesu leczenia. Bez odwlekania w czasie przez wystawianie kolejnych skierowań, za to z szybkimi, rzetelnymi wynikami przekazywanymi bezpośrednio do Ciebie online.
swisslab

420
placówek w całej Polsce
500
badań w ofercie
6000
przebadanych pacjentów
