Powiedz nam jakie badanie chcesz wykonać…
Oddawanie moczu po stosunku - dlaczego warto to robić?


Seks to nie tylko przyjemność, ale także ważny aspekt dbania o zdrowie. Jednym z kluczowych nawyków po stosunku seksualnym, który często jest pomijany, jest oddawanie moczu. Choć może to wydawać się trywialne, ma to istotne znaczenie dla utrzymania zdrowia intymnego. W tym artykule przyjrzymy się dlaczego oddawanie moczu po seksie jest ważne oraz jakie korzyści niesie dla organizmu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Oddawanie moczu po seksie - korzyści zdrowotne
- Czy każdy powinien sikać po seksie?
- Seks bez penetracji - nadal należy oddać mocz po stosunku?
- Jak szybko po seksie należy oddać mocz?
- Czy oddawanie moczu po seksie pomaga zapobiegać ciąży?
- Czy powinno oddawać się mocz po seksie, jeśli planuję ciążę?
- Czy oddawanie moczu po stosunku zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową?
- Oddawanie moczu po seksie a pusty pęcherz
- Czy można nie oddawać moczu po seksie?
Oddawanie moczu po seksie - korzyści zdrowotne
Oddawanie moczu po stosunku nie jest konieczne, ale może okazać się przydatne. Dlaczego? Sikanie po seksie zmniejsza ryzyko zakażenia układu moczowego (ZUM), czyli zapalenia pęcherza czy nawet infekcji nerek.
ZUM rozwija się, kiedy do układu moczowego dostaną się bakterie. Najczęściej dostają się tam przez cewkę moczową, której ujście znajduje się zaraz obok wejścia do pochwy, co sprzyja przenoszeniu się bakterii.
Oddawanie moczu po stosunku ma na celu wypłukanie bakterii, które mogą się znajdować w okolicy ujścia cewki moczowej. Po stosunku jest tych bakterii więcej, bo oprócz Twoich własnych znajdują się tam również bakterie „dostarczone” przez Twojego partnera. I choć siusianie po seksie nie daje Ci gwarancji, że unikniesz ZUM, to zdecydowanie zmniejsza ryzyko infekcji.
Sprawdź: Śródmiąższowe Zapalenie Pęcherza - czym jest i jak się objawia?
Korzyści sikania po seksie:
1. Zapobieganie infekcjom.
Oddawanie moczu po seksie może pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych (IDM), w tym infekcjom pochwy. Podczas stosunku bakterie z okolic odbytu mogą przedostać się do pochwy i cewki moczowej. Oddawanie moczu po seksie pomaga w usuwaniu tych bakterii, zmniejszając ryzyko infekcji.
2. Eliminacja bakterii.
Sikanie po stosunku pozwala na eliminację ewentualnych bakterii, które mogą znajdować się w drogach moczowych. Dzięki temu zapobiega się ich namnażaniu i potencjalnemu rozwojowi infekcji.
3. Złagodzenie dyskomfortu.
Oddawanie moczu po seksie może również łagodzić dyskomfort, który może występować po stosunku, szczególnie u kobiet. Skurcze mięśni pochwy podczas orgazmu mogą prowadzić do zatrzymania się moczu w pęcherzu, co może powodować dyskomfort lub ból. Oddanie moczu może złagodzić ten dyskomfort poprzez opróżnienie pęcherza.
Oddawanie moczu po stosunku ma na celu wypłukanie bakterii, które mogą się znajdować w okolicy ujścia cewki moczowej. / fot. Canva
Czy każdy powinien sikać po seksie?
Oddawanie moczu po stosunku jest dobrym pomysłem w każdym przypadku, ale niektórzy powinni się do tego przyłożyć bardziej niż inni, bo nie u wszystkich ryzyko rozwoju ZUM jest tak samo wysokie.
Bardziej narażone na infekcje układu moczowego są kobiety i to one odnoszą największą korzyść z sikania po seksie. Dlaczego? Jak zostało wspomniane wcześniej, kobieca cewka moczowa jest krótka (tak jest anatomicznie zbudowana), więc bakterie mają od jej ujścia do pęcherza krótką drogę. Łatwiej im więc wniknąć i spowodować infekcję.
Są osoby, które mają większą skłonność do ZUM ze względów zdrowotnych. Mogą mieć np. nieprawidłową budowę dróg moczowych lub obniżoną odporność, a to sprzyja rozwojowi infekcji.
CYTAT RED Czy wiesz, że aż 60 proc. osób, które miały kiedyś ZUM, przechodzi je przynajmniej raz jeszcze?
Seks bez penetracji - nadal należy oddać mocz po stosunku?
W przypadku uprawiania seksu analnego, jeśli nie dochodzi do penetracji pochwy, ryzyko infekcji dróg moczowych (ZUM) jest niższe. Jednakże, jeśli partner dotknął pochwy wprowadzając do niej cokolwiek (np. palec lub palce), istnieje możliwość przeniesienia bakterii. Podobnie po pieszczotach oralnych, zaleca się również skorzystanie z toalety. Podczas seksu oralnego z ust partnera może przeniknąć wiele bakterii do okolic cewki moczowej, które mogą prowadzić do infekcji.
Sprawdź: Seks oralny - czy jest bezpieczny?
Jak szybko po seksie należy oddać mocz?
Nie ma potrzeby natychmiastowego opuszczenia łóżka po seksie i pędzenia do toalety. Warto jednak spróbować oddać mocz w ciągu najbliższych 30 minut. Im szybciej, tym lepiej, ale nie trzeba przesadzać.
Czy oddawanie moczu po seksie pomaga zapobiegać ciąży?
Nie ma dowodów na to, że oddawanie moczu po stosunku chroni przed ciążą. Nawet jeśli wizyta w toalecie odbędzie się zaraz po wytrysku partnera, to nie zmniejsza ryzyka zajścia w ciążę. Sperma, uwalniana podczas wytrysku, wędruje w głąb kanału pochwy, podczas gdy mocz wypływa z cewki moczowej. Te dwa otwory są oddzielone, więc oddanie moczu nie wpływa na zapobieganie ciąży.
Sprawdź: Seks w ciąży - czy jest bezpieczny?
Czy powinno oddawać się mocz po seksie, jeśli planuję ciążę?
Niektórzy eksperci sugerują, aby po stosunku leżeć przez jakiś czas, aby pomóc plemnikom w dotarciu do szyjki macicy. Jednak nawet jeśli wstaniesz od razu, silniejsze plemniki i tak dotrą do celu. Oddanie moczu nie zmniejsza szans na poczęcie, ale może zmniejszyć ryzyko infekcji dróg moczowych.
Czy oddawanie moczu po stosunku zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową?
Niestety, oddawanie moczu po stosunku nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD). Bakterie wywołujące choroby weneryczne przenikają do organizmu przez inne drogi, nie poprzez wydalanie moczu. Aby zapobiec zakażeniu, zawsze należy stosować prezerwatywy podczas stosunku seksualnego.
Dla własnego bezpieczeństwa, warto regularnie sprawdzać swoje zdrowie intymne. Badania (np. badania weneryczne) można wykonać dyskretnie przez Internet i skorzystać z wielu punktów pobrania krwi w celu przeprowadzenia badań.
Oddawanie moczu po seksie a pusty pęcherz
Pusty pęcherz po seksie? Wypicie szklanki wody może być pomocne. Najlepiej wypić ją przed stosunkiem, ale nawet jeśli wypijesz ją tuż po, "duszkiem", organizm szybko przekaże ją do nerek, a stamtąd do pęcherza. Dzięki temu zdążysz oddać mocz w zalecanym półgodzinnym oknie.
Czy można nie oddawać moczu po seksie?
Nie udało się skorzystać z toalety po seksie? Jednorazowy brak wizyty w toalecie nie oznacza automatycznie infekcji.
Oddawanie moczu po stosunku nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD). / fot. Canva
Badaj się!
Oprócz oddawania moczu, pamiętaj o regularnych badaniach na choroby weneryczne. Regularne testy mogą wykryć ewentualne infekcje we wczesnym stadium, co pozwala na szybsze leczenie i uniknięcie powikłań. Dbaj o swoje zdrowie intymne tak samo jak o fizyczne i emocjonalne, dzięki czemu będziesz cieszyć się pełnią życia bez obaw.
Oferujemy następujące pakiety badań:
Do badań nie musisz się w żaden sposób przygotować - wystarczy kupić voucher i przyjść do wybranego laboratorium na pobranie krwi.
Sprawdź: Jak poprosić partnera o wykonanie badań?
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna.
podobne artykuły


Zaburzenia hormonalne, które odbierają ochotę na seks
Hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji życia seksualnego.


Złamanie prącia - na czym polega złamanie penisa?
Złamanie prącia podczas wzwodu - na czym polega? Przyczyny, objawy i leczenie.


Zapalenie jąder - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie jądra to stosunkowo rzadkie, ale poważne schorzenie dotykające mężczyzn.
swisslab

650
placówek w całej Polsce
500
badań w ofercie
30000
przebadanych pacjentów
