Powiedz nam jakie badanie chcesz wykonać…
Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?


Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?
Ciąża to niezwykły okres dla każdej pary, która starała się o dziecko. Seks może być wspaniałym wyrazem miłości i łączącej partnerów intymnej relacji. Często przyszli rodzice mają jednak wątpliwości – czy seks w ciąży jest bezpieczny? W jakich pozycjach możemy się kochać?
1. Czy seks w ciąży jest bezpieczny?
Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK, w zdecydowanej większości przypadków seks w ciąży jest bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i płodu. Obawy, jakoby mężczyzna miał dosięgnąć penisem główki dziecka, z medycznego punktu widzenia są całkowicie nieuzasadnione. Przypomnijmy, że penis wchodzi wyłącznie do pochwy, a pochwę od płodu oddziela jeszcze szyjka macicy, czop śluzowy, macica, płyn owodniowy i pęcherz płodowy! Nie ma więc żadnych szans, by penis w jakikolwiek sposób naruszył płód podczas penetracji, nawet głębokiej.
2. Kiedy należy uważać?
Współżycie podczas ciąży zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Do przeciwwskazań należą m.in.:
- ciąża mnoga,
- zagrożenie poronieniem,
- łożysko przodujące,
- krwawienie,
- odpływ płynu owodniowego,
- infekcja intymna,
- wystąpienie opryszczki u partnera.
3. Pozycje seksualne w ciąży
Na różnych etapach ciąży różne pozycje będą bezpieczniejsze i wygodniejsze dla partnerów. Podczas I trymestru w większości przypadków można kochać się jak dotychczas, ponieważ brzuch kobiety nie zdążył jeszcze urosnąć. Z czasem pozycje, gdy kobieta leży na plecach, będą coraz trudniejsze, należy także szczególnie uważać, by nie przygniatać brzucha. W pozycjach na plecach macica uciska aortę i żyłę główną dolną, co utrudnia przepływ krwi do mózgu i może prowadzić do omdleń. Warto więc wybrać pozycje od tyłu, na łyżeczkę, na stojąco, lub gdy kobieta jest u góry.
4. Zalety seksu w ciąży
Poza samą przyjemnością płynącą z seksu, współżycie w ciąży ma także szereg zalet. Podczas seksu zwiększa się przepływ krwi i endorfin, dzięki czemu płód jest lepiej dotleniony. Seks jest także świetnym ćwiczeniem mięśni dna miednicy, kluczowych przy porodzie. Orgazm na 3-4 tygodnie przed terminem porodu może wywołać skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Bratona-Hicksa), które mogą trwać nawet pół godziny! Nie należy się jednak martwić, nie wywołają one przedwczesnego porodu, mogą za to pozytywnie wpłynąć na konsystencję i długość szyjki macicy.
5. Libido w ciąży
Libido w ciąży jest kwestią bardzo indywidualną. W I trymestrze ochota na seks może nieco spaść, szczególnie jeśli kobieta odczuwa poranne mdłości i zwiększone zmęczenie. W kolejnych trymestrach, gdy organizm zaakceptuje rozwijającą się w nim ciążę, libido może wzrosnąć, a u niektórych kobiet utrzymuje się na wysokim poziomie aż do końca ciąży!
Planujesz ciążę i chcesz zbadać swój stan zdrowia? Mamy dla Ciebie Pakiet Badań dla Kobiet Planujących Ciążę, a potem także odpowiednie zestawy badań na każdy trymestr ciąży, żebyś czuła się kompleksowo zaopiekowana!
swisslab

650
placówek w całej Polsce
500
badań w ofercie
30000
przebadanych pacjentów
