Powiedz nam jakie badanie chcesz wykonać…
Jeśli kochasz, zbadaj się. O roli zdrowia płciowego w związku
Skierowana do partnera prośba o wykonanie badań pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową na pierwszy rzut oka może wydać się przejawem braku zaufania. Tego typu zapobiegliwość jest jednak oznaką rozsądku oraz dowodem rosnącego uczucia i troski o osobę nam najbliższą.
Rezygnacja ze stosowania zabezpieczeń mechanicznych, np. prezerwatyw, dla szeregu par oznacza otwarcie nowego etapu w związku. Nie powinno się tego jednak robić zbyt pochopnie.
Krępujące pytanie
„Czy badałeś się na HIV?” - takie pytanie wielu osobom może utknąć w gardle. Trudno się dziwić, ponieważ w pierwszej chwili bywa odczytywane jako brak zaufania wobec partnera, poddawanie w wątpliwość jego wierności lub próba krytyki sposobu życia lub wyborów.
Argumentem przemawiającym za regularnymi badaniami jest przede wszystkim zdrowie – własne oraz partnera. Choroby przenoszone drogą płciową mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, ale wykryte w porę dają szansę na całkowite wyleczenie i satysfakcjonujące życie seksualne.
Zagrożenia
Prawdopodobnie największym zagrożeniem, często wykrywanym zbyt późno, jest wirus HIV. Od początku jego epidemii (1985 r.) w Polsce zanotowano blisko 19 000 przypadków zakażenia wirusem, z czego 3 200 osób zachorowało na AIDS, a blisko 1 300 zmarło. Szacuje się, że o zakażeniu wie tylko 25 proc. nosicieli. Osoby z HIV mogą nieświadomie zarażać swoich partnerów i rodzić zakażone dzieci. Testy na obecność wirusa robi zaledwie co dziesiąty mieszkaniec Polski. Badanie na obecność wirusa wymaga wyłącznie pobrania próbki krwi.
Stereotypy
Wbrew stereotypom zarażają się nie tylko zażywający narkotyki czy osoby homoseksualne. Coraz częściej HIV „łapią” ludzie młodzi obojga płci o różnej orientacji seksualnej. Sprzyjają temu wyjazdy zagraniczne związane ze studiami i pracą, które wchodzą w innych krajach w nowe, nieraz przygodne związki. Do grupy ryzyka zaczęły być zaliczane osoby starsze, po 40. i 50. roku życia, które zarażają się podczas wyjazdów do egzotycznych krajów.
Statystyki
HIV to niejedyny problem, rośnie liczba osób zapadających na inne groźne choroby przenoszone drogą płciową. W 2005 r. kiłą i rzeżączką zaraziło się 1 227, a w 2013 r. 1 892 osób. Największą grupą są ludzie w wieku 30-44 lata, tak wśród mężczyzn, jak i kobiet. Statystyki wskazują więc, że na choroby weneryczne zapadają osoby, które często już dawno pierwsze kontakty seksualne mają za sobą.
Zaufanie
Możemy mieć pełne zaufanie do wybranki lub wybranka, jednak nie mamy podstaw ani obowiązku, by wierzyć ich poprzednim partnerom. Zasugerowanie badania to kwestia dojrzałości i odpowiedzialności, a rozmowa o seksualności pozwoli lepiej się poznać.
Niepewność związana ze stanem zdrowia drugiej osoby bywa dużym obciążeniem psychicznym. Poddanie się wspólnym testom może być dobrym testem dla związku i przeżyciem, które scementuje więź. Obie strony mogą w ten sposób udowodnić, że im na sobie zależy.
podobne artykuły
Problemy z libido - przyczyny niskiego libido. Jak sobie radzić?
Problemy z libido - przyczyny niskiego libido. Jak sobie radzić?
Seks podczas okresu - czy jest bezpieczny?
Czy warto uprawiać seks podczas miesiączki? Jakie są jego dobre i mniej dobre strony?
Seks pod prysznicem, czyli jak kochać się w łazience?
Odkryj ekscytujące doznania seksu pod prysznicem.
swisslab
650
placówek w całej Polsce
500
badań w ofercie
30000
przebadanych pacjentów