infolinia
czynna
801 000 277

Lepiej to Ty zostań bohaterem i zbdaj się czy możesz czuć się bezpieczny

Rak jelita grubego nie zna litości: atakuje młodych i starych, bogatych i biednych. Amerykanie obliczyli, że w ciągu swojego życia na tę chorobę zapadnie jeden na 22 mężczyzn i jedna na 24 kobiety. To dużo.

Poznaj wroga: przeczytaj, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że nowotwór zaatakował jelito grube oraz co robić, gdy masz takie podejrzenia. Pamiętaj, że w tym typie nowotworu bardzo ważne jest szybkie wykrycie!

Rak jelita grubego – jakie daje objawy?

We wczesnym stadium choroby, rak jelita nie daje właściwie żadnych objawów. Kiedy zaczyna powodować zmiany w samopoczuciu, objawy też nie zawsze są oczywiste: często obejmują tak ogólne symptomy, jak uczucie ciągłego zmęczenia, generalne osłabienie czy większą ilość gazów, oddawanych w ciągu dnia. Podejrzenie pada na jelito dopiero wtedy, kiedy do objawów dołączą się już typowe, jelitowe symptomy, takie jak zaparcia lub/i biegunki (zdarza się, że mamy na przemian raz jedno, raz drugie), pojawienie się krwi w stolcu, bóle czy skurcze w podbrzuszu. Czasem stolec zmienia kolor albo kształt: przy raku jelita zazwyczaj staje się cieńszy (musi się przeciskać przez zwężone fragmenty jelita). Czasem chorzy na raka jelita spontanicznie chudną: choć nie są na diecie i nie ograniczają jedzenia, potrafią stracić nawet kilka kilo. Jeśli zauważysz u siebie opisane powyżej objawy, udaj się do lekarza – im szybciej, tym lepiej.

Rak jelita grubego - jakie badania?

Diagnoza w raku jelita grubego stawiana jest na podstawie kilku czynników. Lekarz na pewno wypyta cię o twoje objawy, dotychczasowe zdrowie i codzienne nawyki (niektóre mogą zwiększać ryzyko zachorowania) oraz o historię rodziny (czasem rak jelita jest związany z genetyką i występuje rodzinnie). Zbada cię, uciskając podbrzusze w różnych miejscach, czasem przeprowadza także badanie per rectum, czyli przez odbytnicę. Możesz dostać skierowanie na badania krwi (np. morfologię i czynność wątroby, w ramach poszukiwania przyczyn złego samopoczucia), ale badaniem, które w najpewniejszy sposób wykrywa raka jelita, jest kolonoskopia czyli wziernikowanie jelita. Odbywa się najczęściej w narkozie. Do jelita wprowadzany jest wziernik, zakończony kamerą. Pozwala obejrzeć całe jelito od środka, a w razie wątpliwości pobrać próbki tkanek do badania. Czasem zlecane jest też badania rentgenowskie z kontrastem lub tomografia komputerowa, ale zazwyczaj kolonoskopia rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Rak jelita grubego - jak leczyć?

Leczenie zależy od wielu czynników, m.in. zaawansowania choroby czy wieku pacjenta. Generalnie, podstawą jest operacja: zmiany rakowe trzeba usunąć chirurgicznie. Im mniej zaawansowane zmiany, tym większa szansa na to, że wyjdziesz z choroby obronną ręką. Najlepsze rokowania są wtedy, gdy zmiany i polipy nie wrosły jeszcze w ściany jelita. Wtedy usuwa się tylko same zmiany, nie naruszając samego jelita. Jeśli jednak zmiany wrosły w ściany, trzeba będzie usunąć fragment jelita, najczęściej wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi. Pozostałą, zdrową część jelita chirurg przymocuje do odbytnicy. Jeśli nie będzie to możliwe, zostanie wyłoniona stomia, czyli zastępczy odbyt na podbrzuszu. Kolejnym etapem jest chemioterapia. Jej zadaniem jest zabicie komórek rakowych, które mogły się ukryć między komórkami zdrowymi. Równolegle z chemioterapią często stosuje się radioterapię, w tym samym celu. Czasem chemię i radioterapię stosuje się jeszcze przed operacją. Tak się dzieje, gdy guz jest duży i trzeba zmniejszyć jego rozmiar, zanim zostanie wycięty. Radioterapia i chemioterapia są też stosowane w zaawansowanych nowotworach – kiedy nie da się już ich wyciąć, ale można zmniejszyć dolegliwości chorego i spowolnić rozwój choroby.

Rak jelita grubego - jak zapobiegać?

Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, unikając zachowań i nawyków, uważanych za sprzyjające jego rozwojowi. Co robić, a czego nie robić?

- Utrzymuj prawidłową sylwetkę. Otyłość i nadwaga sprzyjają zachorowaniu.

- Rzuć palenie, rak jelita grubego lubi palaczy.

- Spożywaj alkohol w niewielkich ilościach i okazyjnie, nadużywanie alkoholu sprzyja chorobom jelit.

- Ograniczaj w codziennym menu czerwone mięso oraz żywność przetworzoną (dotyczy to zarówno dań gotowych i fast foodu, jak np. bułek, bo powstają z wysoko przetworzonej mąki).

- Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2, regularnie badaj poziom cukru, stosuj odpowiednią dietę i dobrze kontroluj chorobę, także poprzez zażywanie odpowiednich leków. Rak jelita częściej atakuje chorych na cukrzycę typu 2, niż zdrowych ludzi.

- Ruszaj się. Najlepiej codziennie, przez minimum pół godziny. Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi raka jelita.

- Jedz dużo warzyw. WHO zaleca, by warzyw i owoców było w codziennej diecie przynajmniej 5 porcji (np. jabłko jest jedna porcją), ale im ich więcej, tym lepiej (dotyczy to zwłaszcza warzyw). Dostarczają błonnika, rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, oba typy błonnika są dla jelit jak balsam.

- Jeśli były w twojej rodzinie przypadki raka jelita grubego, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Być może wskazane będą częstsze badania profilaktyczne.

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję