Powiedz nam jakie badanie chcesz wykonać…
5 języków miłości. Czy wiesz, jak kochasz?


5 języków miłości. Czy wiesz, jak kochasz?
Starasz się okazać partnerowi swoją miłość, ale masz wrażenie, że nie umiesz do niego trafić? Poznaj 5 najczęstszych języków miłości i naucz się wyrażać miłość w języku swojego partnera!
Wyobraź sobie, że jesteś w obcym kraju i nie znasz języka, którym posługują się jego mieszkańcy. Proste czynności można załatwić na migi, ale jak okazać komuś wdzięczność lub sympatię, gdy nie znasz języka ani sposobu, w jaki w danej kulturze okazuje się sobie uczucia?
Co kraj, to obyczaj. Badania pokazują, że tak samo jest z ludźmi! Według Gary’ego Chapmana, psychoterapeuty specjalizującego się w terapii par, każdy z nas posługuje się swoim własnym językiem miłości. A klucz do szczęśliwego związku tkwi właśnie w nauczeniu się języka miłości naszego partnera. Dzisiaj opowiemy o 5 podstawowych językach miłości, które Chapman opisał w swojej bestsellerowej książce “The 5 Love Languages. The Secret to Love That Lasts”. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to odkryć i zrozumieć Twój własny język miłości.
Język miłości – co to jest?
Język miłości to specyficzny dla każdej osoby sposób, w jaki okazuje ona swoje uczucia innym i jak chciałaby, żeby te uczucia okazywano jej. Każdy ma swój własny, chociaż można wyróżnić 5 podstawowych, których różnymi wariantami posługują się ludzie. Są to:
1. Dotyk,
2. Słowa uznania,
3. Wspólne spędzanie czasu,
4. Otrzymywanie podarunków,
5. Przysługi.
Na czym polegają?
1. Dotyk
Fizyczna bliskość to jedna z najbardziej podstawowych ludzkich potrzeb. Przytulanie zmniejsza ryzyko depresji, poprawia nastrój i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Pocałunek w czoło wyraża troskę. Pogładzenie po twarzy – czułość… Dla osoby, której dominującym językiem miłości jest dotyk, takie drobne gesty są zapewnieniem o uczuciu drugiej osoby. Seks i namiętność także mogą być wspaniałym wyrazem miłości, często to jednak właśnie te małe, codzienne gesty potrafią znaczyć najwięcej.
Co robić, gdy językiem miłości Twojego partnera jest dotyk?
-
Chwyć partnera za rękę podczas spaceru lub wspólnych zakupów. Obejmij go w pasie, gdy stoicie razem w kolejce lub jedziecie windą.
-
Połóż rękę na kolanie lub udzie partnera, gdy siedzicie obok siebie i robicie… cokolwiek!
-
Przytul swojego partnera od tyłu, gdy zmywa naczynia lub gotuje obiad.
-
Jeśli lubicie pikantniejsze klimaty, znienacka daj lekkiego klapsa swojemu partnerowi (upewnij się tylko, że się nie przestraszy lub nie poczuje niekomfortowo!).
2. Słowa uznania
To język miłości, który opiera się głównie na werbalnym okazywaniu uczuć, wsparcia, zachwytu czy troski. Dla osoby, której głównym językiem miłości są słowa uznania, niezwykle ważne jest wszystko, co słyszy od swojego partnera. Podziękowanie za przygotowanie obiadu, docenienie sukcesu w pracy czy powiedzenie “kocham cię” bez okazji są dla takiej osoby potwierdzeniem, że partner kocha ją, dba o nią i mu na niej zależy.
Co robić, gdy językiem miłości Twojego partnera są słowa uznania?
-
Doceniaj drobne rzeczy, które partner robi dla Ciebie lub Waszej rodziny. Podziękuj za odkurzenie mieszkania, zrobienie zakupów czy opiekę nad dziećmi. Dzięki temu Twój partner poczuje się doceniony.
-
Komplementuj swojego partnera. Doceń nową fryzurę, postępy w odchudzaniu lub budowaniu masy, powiedz, że lubisz jego uśmiech.
-
Mów miłe rzeczy o Twoim partnerze w obecności innych. Dzięki temu Twój partner poczuje, że naprawdę go kochasz i jesteś dumny z tego, że jesteś właśnie jego partnerem/partnerką.
-
A jeśli chcesz naprawdę zaszaleć, napisz list miłosny lub ułóż piosenkę! Gwarantujemy, że partner, którego głównym językiem miłości są słowa uznania, nigdy nie zapomni tego niezwykłego gestu.
3. Wspólne spędzanie czasu
Dla osoby, której głównym językiem miłości jest wspólne spędzanie czasu, największą wartość ma niepodzielna uwaga partnera. Wspólny spacer, wyjście do restauracji czy po prostu rozmowa na kanapie (bez żadnych “przeszkadzaczy”, typu telewizor w tle czy zerkanie na telefon) to wspaniałe gesty miłości, które możesz okazać swojemu partnerowi. Wspólne aktywności i doświadczenia umacniają relację i tworzą wspaniałe wspomnienia, do których możecie później wracać.
Co robić, gdy językiem miłości Twojego partnera jest wspólne spędzanie czasu?
-
Poświęć swojemu partnerowi chociaż kilkanaście minut dziennie. Pamiętaj, żeby skupić się wtedy na partnerze i przeznaczyć ten czas tylko dla niego. Spytaj się, jak minął mu dzień, jak się czuje – okaż swoje zainteresowanie i troskę.
-
Zaplanuj wspólne wyjście do restauracji czy na miasto.
-
Zaproponuj wspólny spacer lub uprawianie sportu.
-
Zapytaj, czy jest coś, co Twój partner zawsze chciał zrobić, ale do tej pory się to nie udało, i zaplanuj wspólne wykonanie tej aktywności.
4. Otrzymywanie podarunków
W otrzymywaniu prezentów nie chodzi o sam przedmiot, który zostaje podarowany. Tym, co sprawia, że osoba otrzymująca prezent czuje się kochana, jest fakt, że partner o niej pomyślał i chciał sprawić jej przyjemność. Sam przedmiot może być zarówno czymś, o czym Twój partner długo marzył, jak i spontanicznie nabytą rzeczą. W tym języku miłości to właśnie przedmiot jest symbolem uczucia, troski i zaangażowania.
Co robić, gdy językiem miłości Twojego partnera jest otrzymywanie podarunków?
-
Dawaj swojemu partnerowi spontaniczne prezenty. To nie musi być nic wielkiego! Prezentem może być kwiat zerwany podczas spaceru, nowa roślinka lub ciastko kupione w pobliskiej cukierni.
-
Jeśli Twój partner lubi niespodzianki, zaplanuj coś specjalnego na rocznicę czy urodziny. Może wyjazd za miasto albo wizyta w SPA?
-
Prezent nie musi być kupny! Zrób coś sam specjalnie na swojego partnera, a zobaczysz, jak bardzo się ucieszy.
5. Przysługi
Czy można okazać komuś miłość, zmywając talerze po obiedzie lub odkurzając mieszkanie? Jak najbardziej! Dla osoby, której głównym językiem miłości jest wyświadczanie przysług, takie zwyczajne gesty ułatwiające codzienne życie świadczą o głębokim uczuciu i trosce. Stoi za tym przekonanie, że jeśli kogoś kochasz, to chcesz zapewnić mu spokojne, uporządkowane życie. Sprzątanie, prowadzenie budżetu domowego czy robienie zakupów mogą być więc prawdziwymi wyznaniami miłości.
Co robić, gdy językiem miłości Twojego partnera jest wyświadczanie przysług?
-
Jeśli macie w domu podział zadań, zrób partnerowi niespodziankę i wykonaj jakąś czynność za niego. Twój partner jest odpowiedzialny za sprzątanie łazienki? Posprzątaj ją za niego!
-
Przypomnij sobie, czy Twój partner szczególnie często prosi Cię o wykonanie jakiejś czynności. Jeśli tak, zaproponuj, że w całości weźmiesz na siebie ten obowiązek.
-
Zapytaj, czy jest jakaś czynność, której Twój partner wyjątkowo nie lubi robić, i raz na jakiś czas wykonaj ją za niego.
Gdy odkryjesz, w jaki sposób okazujesz miłość, możesz w bardziej świadomy sposób kształtować swoją relację. Rozmawiając z partnerem na temat Waszych języków miłości, pogłębicie związek i nauczycie się lepiej rozumieć swoje zachowania. Wiedza ta umożliwi Ci kochanie swojego partnera tak, jak chciałby być kochany. A czy może być coś piękniejszego?
swisslab

650
placówek w całej Polsce
500
badań w ofercie
30000
przebadanych pacjentów
