Powiedz nam jakie badanie chcesz wykonać…
lub przeglądaj nasz katalog:
badanie
Gamma Glutamylotranspeptydaza GGTP
Parametry i opis badania
oczekiwanie
1 dzień roboczy
materiał
krew
odbiór wyników
osobiście w labolatorium lub onlinie
Gamma Glutamylotranspeptydaza, znana także jako GGTP lub GGT, to enzym obecny w komórkach wątroby, trzustki, nerek i innych tkanek. Badanie poziomu GGTP we krwi jest często wykorzystywane jako wskaźnik oceny funkcji wątroby i trzustki, a także jako marker nadużywania alkoholu.
GGTP - badanie - co to jest?
Gamma-Glutamylotranspeptydaza, skrótowo nazywana GGTP lub GGT, to enzym obecny w różnych tkankach organizmu, z głównym skupieniem w komórkach wątroby, trzustki, nerek i dróg żółciowych. Enzym ten pełni istotną rolę w przemianie aminokwasów i transportowaniu grup γ-glutamylowych.
Badanie poziomu GGTP we krwi jest stosowane jako marker oceny funkcji wątroby, trzustki oraz dróg żółciowych. Podwyższony poziom GGTP w wynikach badań może sugerować uszkodzenie wątroby, chociaż nie jest specyficzny tylko dla tego narządu. GGTP jest również używane jako wskaźnik nadużywania alkoholu.
Sprawdź: Próby wątrobowe
Kiedy wykonać badanie krwi na GGTP?
Badanie GGTP jest zazwyczaj zalecane w następujących sytuacjach:
- ocena funkcji wątroby - GGTP jest jednym z enzymów oceniających funkcję wątroby, więc badanie może być przeprowadzane rutynowo lub w przypadku podejrzenia chorób wątroby;
- przesiew na nadużywanie alkoholu - GGTP może być stosowany jako wskaźnik nadużywania alkoholu, choć sam wynik GGTP nie jest specyficzny tylko dla tego celu;
- różnicowanie między chorobami wątroby a chorobami kości - GGTP jest czasem używane w diagnostyce, aby odróżnić przyczyny podwyższonego stężenia fosfatazy alkalicznej (ALP); gdy GGTP jest podwyższone, a ALP jest normalne, sugeruje to, że podwyższenie ALP może być związane z chorobami kości, a nie z wątrobą.
Jakie są normy badania GGTP?
Optymalne zakresy aktywności GGTP, które są uznawane za normy dla zdrowych osób, to zazwyczaj:
- dla kobiet: 5 – 35 IU/l u kobiet;
- dla mężczyzn: 5 – 40 IU/l u mężczyzn.
Warto zauważyć, że te wartości są ogólne i mogą się różnić w zależności od laboratorium. Dodatkowo, normy te mogą uwzględniać różnice związane z wiekiem i płcią pacjenta. Interpretację wyników i dostosowanie norm dokonuje lekarz na podstawie indywidualnego przypadku pacjenta. Jeśli masz pytania dotyczące swoich wyników GGTP, zaleca się konsultację z lekarzem.
Kto powinien wykonać badanie krwi na GGTP?
Badanie GGTP może być zalecane dla osób:
- z podejrzeniem problemów z wątrobą - GGTP jest jednym z enzymów oceniających funkcję wątroby, więc badanie może być zalecane w przypadku podejrzenia chorób wątroby;
- podejrzewanych o nadużywanie alkoholu - GGTP może być stosowany jako wskaźnik nadużywania alkoholu, ale jest jedynie jednym z wielu czynników branych pod uwagę.
Jakie objawy mogą sugerować problemy zdrowotne związane z GGTP?
Podwyższony poziom GGTP we krwi nie zawsze musi objawiać się konkretnymi symptomami. Jednak ogólne objawy związane z problemami wątroby, które mogą być potencjalnie związane z podwyższonym GGTP, obejmują:
- zmęczenie i osłabienie;
- problemy z trawieniem;
- bóle brzucha;
- stłuszczenie wątroby.
Warto zauważyć, że te objawy są ogólne i mogą występować również w przypadku innych schorzeń. Interpretację wyników GGTP oraz wszelkich objawów powinien przeprowadzić lekarz na podstawie kompleksowej oceny klinicznej pacjenta. Jeśli masz obawy dotyczące swojego zdrowia, zawsze zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą medycznym.
Uwaga! Wyniki badań oraz niepokojące objawy należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem.
cena w swisslab tylko
20zł
pakiety z tym badaniem
w swisslab
20zł